/ايرنا/

دولت سيزدهم رويکرد ويژه‌اي به پدافند غير عامل دارد

کد خبر: 179496 تاریخ انتشار: 1401/08/08 17:22:25
نمایش: 411
اخبار
مديرکل پدافند غيرعامل چهارمحال و بختياري، رويکرد دولت‌ها نسبت به پدافند غيرعامل را متفاوت از يکديگر دانست و گفت: در دولت سيزدهم توجه ويژه‌اي به اين موضوع شده است و برنامه‌ها و اقدامات قابل‌ توجهي در حوزه پدافند غيرعامل در استان در حال اجراست.

به گزارش ايرنا، در هشتم آبان سال ۱۳۸۲ مقام معظم رهبري دستور تشکيل سازمان پدافندغيرعامل کشور را صادر کردند و اين روز در تقويم کشور با عنوان روز پدافندغيرعامل نامگذاري شده است.
 

اين روز فرصت مغتنمي است تا به اهميت اين موضوع بيش از پيش پرداخته شود و حساسيت آن هم براي آحاد جامعه و هم مسوولان دستگاه‌هاي اجرايي تبيين شود.
 

به همين مناسبت ايرنا در گفت‌وگويي با رحيم نافيان مديرکل پدافند غيرعامل چهارمحال و بختياري به تشريح اهميت اين موضوع و اقدماتي که در استان در حال انجام است پرداخته است که در ادامه مي‌خوانيد:
 

ايرنا: پدافند غيرعامل به چه معناست و گستره آن شامل چه مواردي مي‌شود؟
 

رحيم نافيان: بي‌شک تعريفي که در سياست‌هاي کلي نظام توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است جامع‌ترين تعريفي است که مي‌توان از پدافند غيرعامل ارائه داد. بر مبناي اين تعريف بايد گفت پدافندغيرعامل مجموعه اقدامات غيرمسلحانه‌اي است که موجب افزايش بازدارندگي، کاهش آسيب‌پذيري، تداوم فعاليت‌هاي ضروري، ارتقاي پايداري ملي و تسهيل مديريت بحران در مقابل تهديدات دشمن انجام مي‌گيرد.
 

در بيان اهميت و گسترده پدافند غيرعامل بايد گفت که امروزه کشورها از جنگ نظامي به جنگ ترکيبي روي آورده‌اند به اين ترتيب که همه حوزه‌هاي يک کشور از جمله فرهنگ، اقتصاد، سياست و زيرساخت‌هاي يک کشور را هدف قرار مي‌دهد.
 

به‌طور مثال ما امروز در حوزه فرهنگ با جنگ نرم و هجمه‌هاي دشمن روبرو هستيم به اين ترتيب که دشمن به وسيله ابزاري از جمله شبکه‌هاي ماهواره‌اي و يا فضاي مجازي درصدد اين است که حجاب و عفاف را در جامعه ما کمرنگ کند هرچند مردم کشور ما ولايي و پيرو مکتب امام حسين(ع) هستند و هيچگاه مغلوب اين اقدامات دشمن نمي‌شوند.
 

همچنين در حوزه اقتصاد با تحريم روبرو هستيم و در حوزه زيرساختي هم دشمن درصدد است تا به زيرساخت‌هاي مهم کشور آسيب وارد کند اما در مقابل چنانچه ما خود را به اصول و فنون پدافند غيرعامل مجهز کنيم، آسيب‌پذيري خود را بسيار کاهش داده و آمادگي لازم را براي خنثي کردن اين تهديدات به دست مي‌آوريم.
 

ايرنا: آيا پس از سال‌ها تبيين اهميت پدافند غيرعامل، وضعيت پدافند غير عامل چگونه است؟
 

نافيان: پدافند غيرعامل از زمان پيدايش انسان‌ها مورد توجه قرار مي‌گرفته است به‌طوري‌که انسان‌هاي نخستين براي حفاظت از جان خود در برابر بلاياي طبيعي و ساير تهديدات در غارها و مکان‌هاي امن اسکان مي‌يافتند و در صدراسلام هم پدافند غيرعامل مورد استفاده قرار مي‌گرفت اما امروزه با رشد تکنولوژي و فناوري‌هاي روز ضرورت و اهميت بهره‌گيري از پدافند غيرعامل در برابر هرگونه ناامني دوچندان شده است.
 

پدافند غيرعامل از سال ۱۳۸۲ در کشور رسميت پيدا کرد اما هريک از دولت‌ها نگاه و رويکرد متفاوتي به اين مقوله داشته‌اند و برخي به پدافند غيرعامل توجه لازم را نداشتند اما با اين وجود کشور به دستاوردهاي بزرگي در طول سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي دست يافته است و با اتکا به اين دستاوردها در برابر هجمه‌هاي دشمن امنيت و آرامش مردم را تامين مي‌کند.
 

ايرنا: رويکرد دولت سيزدهم نسبت به پدافند غيرعامل را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
 

نافيان: پس از اينکه مجلس شوراي اسلامي کليت طرح پدافند غيرعامل را به تصويب رساند، دولت سيزدهم در اجراي اين طرح همراهي قابل توجهي از خود نشان داد و در حال حاضر اقدامات و ملاحظات پدافند غيرعامل در کشور به خوبي در حال اجراست. بي‌شک حضور فعالانه در مباحث پدافند غيرعامل در دفاع از کشور و تداوم خدمات‌رساني به مردم بسيار مهم است و دولت در اين خصوص گام‌هاي مهمي برداشته است.
 

ايرنا: همراهي دستگاه‌هاي اجرايي و مردم در اجراي طرح‌هاي پدافند غيرعامل را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
 

نافيان: بي‌شک در هر ۲ بخش همراهي و آمادگي خوبي وجود دارد اما بايد گفت که مردم بصير و آگاه کشور در همه زمينه‌ها از مسوولان جلوتر هستند و به خوبي نقشه‌ها و توطئه‌هاي دشمن را شناسايي و خنثي مي‌کنند به‌طوري‌که در روزهاي اخير مردم با حضور حماسي و آگاهانه خود در محکوميت اغتشاشات ثابت کردند که هوشيار هستند و اجازه نمي‌دهند دشمن آسيبي به کشور وارد کند.
 

ايرنا: آيا طرح جامع پدافند غيرعامل در استان تدوين شده است؟
 

نافيان: بله اين طرح پس از انجام مطالعات کارشناسي سال گذشته در استان به تصويب رسيد و براي اجرا به دستگاه‌هاي مربوطه ابلاغ شده است. در اين طرح در تمامي حوزه‌هاي اقتصادي، سياسي، فرهنگي و زيرساختي موارد و نکات پدافندي ديده شده است و اميد مي‌رود با همراهي و مشارکت خوب دستگاه‌ها کمترين آسيب‌پذيري را در اين حوزه داشته باشيم.
 

ايرنا: آيا براي طرح‌هاي مهم و حساس استان پيوست پدافند غيرعامل تهيه شده است؟
 

نافيان: هر دستگاهي قبل از اجراي طرح بايد اصول آمايش سرزمين و پدافند غيرعامل را در نظر بگيرد. در سال‌هاي اخير در حوزه‌هاي زيرساختي از جمله برق به پدافند غيرعامل توجه لازم صورت گرفته است. هرچند مشکلي که در خصوص چشمه کوهرنگ بوجود آمد بار ديگر دستگاه‌ها را متوجه پدافندغيرعامل کرد و در اين حوزه نيز اقداماتي در حال انجام است.
 

ايرنا: براي هفته پدافند غيرعامل چه برنامه‌هايي در استان اجرا مي‌شود؟
 

نافيان: از چهارم تا يازدهم آبان با عنوان هفته پدافند غيرعامل نامگذاري شده است و به همين مناسبت ۲۶۳ برنامه شاخص از جمله رزمايش، کارگاه‌هاي آموزشي و بازديد از زيرساخت‌ها در تمامي شهرستان‌هاي استان در حال اجراست به‌طور مثال براي روز هشتم آبان اجراي ۴۵ ويژه برنامه شامل رزمايش، همايش و نشست تخصصي پيش‌بيني شده است.

افزودن دیدگاه


ایجاد کننده صفحه : مدیر سایت | تاریخ آخرین ویرایش : 1401/09/15

اسلاید دوره آموزشی

تاب آوری چیست؟

مبحث 21

آموزش مجازی


دوره های آموزش تخصصی پدافند غیرعامل 
 

دو برابر شدن حملات باج افزاری به مراکز درمانی طی سه ماه

پروژه گاپ

پوسترهای پدافند غیرعامل

فرم خام گزارش نکوداشت هفته